Hej Oomph!, det var länge sedan!
Sist vi sågs hette ert senaste album Truth Or Dare, och innan dess Monster. Eller, jag har kanske snubblat över några av era singelsläpp däremellan, som man lätt gör. Hur som helst så har vi säkert en hel del att komma ikapp! Jag kände mig nostalgisk så här till ert fjortonde albumsläpp så här är vi nu.
Den första halvan av albumet gör ett tämligen lättförglömligt intryck på mig, men efter ett par låtar känns det som att det tar sig. Kanske beror det på att jag upplever att ljudet har blivit slipat och lite mer tämjt på det här albumet (fast spåret Es ist nichts, wie es scheint är ganska tungt i sammanhanget). Richter und Henker gör alltså ett ganska mjukt intryck trots industri- och elektronikinslagen som bandet generöst bjuder på.
Albumet bjuder även på ett samarbete med artisten Joachim Witt i form av låten Wut. Liksom det mesta som dyker upp på det här albumet låter det helt okej.
De som har hört Oomph! tidigare, antingen i dess sena eller tidiga period eller under hela resans gång, tror jag kan hålla med om att man kan höra att Richter und Henker är ett album från just dem. Soundet känns troget. Vi får industriinslag, texter på tyska och sång som pendlar mellan illvilligt lismande och skönsång.
Sammanfattningsvis är det här inget dåligt album, men det kittlar inte heller.
Richter und Henker får 2,5 i betyg.
Artist: Oomph!.
Titel: Richter und Henker.
Genre: Industri/Elektroniskt.
Skivbolag: Napalm Records.
Releasedatum: 08/09/2023.
Bästa spår: All die Jahre, Sag jetzt einfach nichts.