Lägg din röst!

Rösta fram Rocknytt Topp 20 omgång 11 – 2018

OMGÅNG 1 2019

01. Gathering Of Kings – Forever And A Day
02. Judas Priest – Lightning Strike
03. Electric Boys – You Spark My Heart
04. Ghost – Rats
05. Evergrey – A Silent Arc
06. Roadhouse Diet – Hard Times Ahead
07. W.E.T. – Dangerous
08. Saxon – Thunderbolt
09. Rival Sons – Back In The Woods
10. U.D.O. – Rising High
11. Herman Frank – Sinners
12. Slipknot – All Out Life
13. Uriah Heep – Living The Dream
14. Disturbed – No More
15. Greta Van Fleet – When The Curtain Falls
16. Queensryche – Man The Machine
17. Slash – Driving Rain
18. Soilwork – Full Moon Shoals
19. Danko Jones – Burn In Hell
20. Last In Line – Landslide

Röster
Rocknytt Topp 20 på Pirate Rock

Rösta fram Rocknytt Topp 20 omgång 11 – 2018

Nu kan man rösta fram Rocknytt Topp 20 Omgång 11 – 2018. Man röstar på fem låtar om dagen per IP-adress ända fram till lördagen den 3 November 2018 kl 18:00.

Rocknytt Topp 20 Omgång 10


Utmanare Omgång 11



OBS! RÖSTFUSK BEIVRAS



Omröstningen är avslutad. Tack för er medverkan.

INFO
Varje vecka finns det 30 röstningsbara låtar – tjugo från föregående veckas lista samt tio nya utmanare.

De 20 låtar som får flest röster får tävla vidare veckan därpå. Låtarna som åker ur Topp 20 eller de utmanare som inte tar sig in på listan får aldrig mer någon ny chans, utan de är borta från listan, för alltid.

Röstningen sker på www.rocknytt.net/topp20 och man röstar på fem låtar om dagen per IP-adress.

Alla röstningsbara låtar går att lyssna på via Spotifylistan nedan.

Följ Rocknytt Topp 20 på Spotify

Följ Rocknytt Topp 20 på Facebook


Alla listettor på Rocknytt Topp 20:

ListettorArtistLåt
7The Night Flight OrchestraLiving For The Nighttime
6GhostHe Is
5The Night Flight OrchestraStiletto
5Spiritual BeggarsSunrise To Sundown
5Miss BehaviourFriendly Fire
5Judas PriestLightning Strike
4Crystal BallParadise
4Deep PurpleTime For Bedlam
3Pretty MaidsFace The World
3MetallicaMoth Into Flame
3The Night Flight OrchestraMidnight Flyer
3GhostRats
2TreatGhost Of Graceland
2Brother FiretribeTaste Of A Champion
2Evil MasqueradeMärk hur vår skugga
2Alice CooperParanoiac Personality
2EuropeWalk The Earth
2Foo FightersThe Sky Is A Neighborhood
2Gathering Of KingsForever And A Day
1EclipseThe Storm
1SaffireCasters Of The First Stone
1Def LeppardDangerous
1W.A.S.P.Scream
1C.O.P.Loner
1Sixx:A.MRise
1Dark FuneralWhere Shadows Forever Reign
1DisturbedThe Sound Of Silence
1Theander ExpressionYou Always Ran Away
1Dream TheaterOur New World
1Spiritual BeggarsHard Road
1AirbourneBreakin’ Outta Hell
1Crystal BallDirector’s Cut
1GhostSquare Hammer
1KansasWith This Heart
1Graham Bonnet BandCalifornia Air
1ChronusAvarice
1GotthardStay With Me
1ApolloRevolution For The Brave
1Graham Bonnet BandRider
1TreatRose Of Jericho
1Uriah HeepLiving The Dream

Omröstningen stänger om

Dagar
Timmar
Minuter

Utmanare Omgång 1 2019

  • Care Of Night - Cold As My Heart
  • Corroded - Burn
  • Crashdiet - Reptile
  • Dream Theater - Untethered Angel
  • Flotsam & Jetsam - Control
  • In Flames - (This Is Our) House
  • Johnny Gioeli - One Voice
  • Myrath - Dance
  • While She Sleeps - Haunt Me
  • Within Temptation - Firelight
Ron Dahlgren

Ron Dahlgren

CHEFREDAKTÖR

Nina Dahlgren

ANNONSANSVARIG

Mange Byström

WEBB/SOCIALA MEDIER

X