OMGÅNG 7 2019

01. Gathering Of Kings – Heaven On The Run
02. Whitesnake – Stand Up & Kiss Me
03. Sabaton – Fields Of Verdun
04. Soilwork – Stålfågel
05. Hammerfall – (We Make) Sweden Rock
06. Rammstein – Deutschland
07. Avantasia – Moonglow
08. Volbeat – Leviathan
09. Accept – Life’s A Bitch
10. Five Finger Death Punch – Blue On Black
11. Beast In Black – From Hell With Love
12. Black Star Riders – Another State Of Grace
13. Dream Theater – Untethered Angel
14. Royal Republic – Anna-Leigh
15. Electric Boys – You Spark My Heart
16. Amon Amarth – Raven’s Flight
17. D-A-D – Burning Star
18. Hardline – Take A Chance
19. Queensryche – Light-years
20. Enforcer – Regrets

Röster

Rösta fram Rocknytt Topp 20 omgång 10 – 2017

Rocknytt Topp 20
Nu kan man rösta fram Rocknytt Topp 20 Omgång 10 – 2017. Man röstar på fem låtar om dagen per IP-adress ända fram till onsdagen den 10 Maj 2017 kl 18:00.

Topp 20 (Omgång 9)

01. Deep Purple – Time For Bedlam Deep Purple – Time For Bedlam (1) (9v)
02. Metallica – Moth Into Flame (6) (19v)
03. The Night Flight Orchestra – Midnight Flyer (NY) (1 omgång)
04. Evil Masquerade – Märk hur vår skugga (2) (10v)
05. Graham Bonnet Band – Rider (9) (3v)
06. Battle Beast – Straight To The Heart (4) (3v)
07. One Desire – Hurt (18) (6v)
08. Demon – Life In Berlin (5) (8v)
09. Miss Behaviour – Friendly Fire (10) (25v)
10. Chronus – Avarice (20) (8v)
11. Apollo – Revolution For The Brave (7) (13v)
12. Eclipse – Vertigo (3) (6v)
13. Brother Firetribe – Indelible Heroes (NY) (1 omgång)
14. Night Ranger – Don’t Let Up (13) (2v)
15. House Of Lords – Harlequin (16) (2v)
16. Herman Frank – License To Kill (17) (2v)
17. Killer Bee – One Step Closer (11) (14v)
18. Tokyo Motor Fist – Put Me To Shame (15) (4v)
19. Corroded – Carry Me My Bones (NY) (1 omgång)
20. Bonfire – Praying 4 A Miracle (8) (2v)

Utslagna:
21. Grave Digger – Healed By Metal (14) (2v)
22. Wednesday 13 – What The Night Brings (NY) (-)
23. Danko Jones – My Little RnR (19) (5v)
24. The Doomsday Kingdom – A Spoonful Of Darkness (NY) (-)
25. Horisont – About Time (12) (3v)



Utmanare: Topp 20 (omgång 10)

Alestorm – Alestorm
Axel Rudi Pell (feat. Bonnie Tyler) – Love’s Holding On
Helker – Fight
Mastodon – Steambreather
Tygers Of Pan Tang – Only The Brave

Röstningen är avslutad. Tack för er medverkan.

INFO:
Varje vecka finns det 25 röstningsbara låtar – tjugo från föregående veckas lista samt fem nya utmanare.

De 20 låtar som får flest röster får tävla vidare veckan därpå. Låtarna som åker ur Topp 20 eller de utmanare som inte tar sig in på listan får aldrig mer någon ny chans, utan de är borta från listan, för alltid.

Röstningen sker på Rocknytt.net/Topp20 varje lördag kl 21:00 fram till onsdag kl 18:00 nästföljande vecka (OBS: NY TID) och man röstar på fem låtar om dagen per IP-adress.

Alla röstningsbara låtar går att lyssna på via Spotifylistan nedan.

ROCKNYTT TOPP 20 PÅ DISTFM

Varannan lördag kl. 19:00 presenteras Rocknytts Topp 20-lista i det nya programmet “Rocknytt Topp 20 på DistFM” med programledarna Andreas och Micke Ek.

Alla låtar från platserna 1-20 spelas upp, och dessutom presenteras den kommande listans fem utmanare. Repris måndagar kl. 14:00 och onsdagar kl. 10:00.

HUR LYSSNAR JAG?

Via Rocknytts webbspelare:
Öppna spelaren i ett eget fönster »

Alternativ:
Via hemsidan: DistFM.se, på Tunein.com, i Tunein radio’s mobilappar för Android och iOS som går att ladda ner via Google Play eller iTunes.

Följ Rocknytt Topp 20 på Spotify!

Följ Rocknytt Topp 20 på Facebook!

Alla listettor på Rocknytt Topp 20:
7 st. The Night Flight Orchestra – Living For The Nighttime
6 st. Ghost – He Is
5 st. The Night Flight Orchestra – Stiletto
5 st. Spiritual Beggars – Sunrise To Sundown
5 st. Miss Behaviour – Friendly Fire
4 st. Crystal Ball – Paradise
3 st. Pretty Maids – Face The World
3 st. Metallica – Moth Into Flame
3 st. Deep Purple – Time For Bedlam
2 st. Treat – Ghost Of Graceland
2 st. Brother Firetribe – Taste Of A Champion
2 st. Evil Masquerade – Märk hur vår skugga
1 st. Eclipse – The Storm
1 st. Saffire – Casters Of The First Stone
1 st. Def Leppard – Dangerous
1 st. W.A.S.P. – Scream
1 st. C.O.P. – Loner
1 st. Sixx:A.M. – Rise
1 st. Dark Funeral – Where Shadows Forever Reign
1 st. Disturbed – The Sound Of Silence
1 st. Theander Expression – You Always Ran Away
1 st. Dream Theater – Our New World
1 st. Spiritual Beggars – Hard Road
1 st. Airbourne – Breakin’ Outta Hell
1 st. Crystal Ball – Director’s Cut
1 st. Ghost – Square Hammer
1 st. Kansas – With This Heart
1 st. Graham Bonnet Band – California Air
1 st. Chronus – Avarice
1 st. Gotthard – Stay With Me
1 st. Apollo – Revolution For The Brave

Omröstningen stänger om

Dagar
Timmar
Minuter

Utmanare Omgång 8 2019

Ron Dahlgren

Ron Dahlgren

CHEFREDAKTÖR

Nina Dahlgren

ANNONSANSVARIG

Mange Byström

WEBB/SOCIALA MEDIER

Tipsa oss om nyheter

Rocknytt Logga 2019

Följ oss på Facebook!

Rocknytt Topp 20 Pirate Rock

GÅ TILL OMRÖSTNINGEN