VECKANS TOPPNYHETER
VECKANS MEST DELADE
motorhead02tildebjorklund484

Lemmys dödsorsak är nu offentliggjord

motorhead02tildebjorklund484
Enligt tidningen Expressen är det nu fastställt att Lemmy Kilmister, sångare och basist i Motörhead samt en av de största hårdrocksprofilerna genom alla tider, dog av prostatacancer och hjärtfel.

Diagnosen fastställdes endast 48 timmar innan Lemmy avled och enligt uppgift ville managern Todd Singerman hålla sjukdomen hemlig, men Lemmy själv ville att det skulle offentliggöras. Detta hann som bekant inte göras innan Lemmy gick bort, vilket berodde på att familj och vänner skulle hinna kontaktas först.


Resterande bandmedlemmar har meddelat att detta är slutet för Motörhead och bandets sista Sverigespelningar genomfördes så sent som 4 december i Stockholm och 1 december i Göteborg.

Annons:

Lemmy Kilmister blev 70 år gammal.

FÖLJ ROCKNYTT 2023 – Den bästa spellistan på Spotify för dig som vill upptäcka ny musik. Här får du det senaste inom Rock, Hårdrock, AOR och Metal. Spellistan har över 4000 följare och uppdateras flera gånger i veckan!

Rocknytt söker nya medarbetare

Brinner du för rockmusik och gillar att skriva eller fotografera?

Vi söker nu fler medarbetare.
JOBB
RELATERADE ARTIKLAR
SENASTE NYHETERNA
VECKANS TOPPVIDEOS
ALLA NYHETER
Rocknytt
Ron Dahlgren

Ron Dahlgren

CHEFREDAKTÖR

Nina Dahlgren

Nina Dahlgren

ANNONSANSVARIG

Mange Byström

Mange Byström

WEBB/SOCIALA MEDIER

Tipsa oss om nyheter

ROCKNYTT_LOGGA_2022

SÖK PÅ ROCKNYTT