Alexander Platon heter en kille som tillsammans med sin vän Niclas Carnebratt startat ett projekt vid namn Bands Of Sweden.
Det hela startade med att försöka nå ut till en publik via framförallt Spotify där band hemmahörande i Skåne skulle placeras i spellistor på streamingtjänsten.
Bands Of Sweden har stora expanderingsplaner på gång förutom spellistor på Spotify. Bland annat har ett samarbete inletts med studion Sonart i Staffanstorp.
En videoinspelning med Wasted Shells har också gjorts och denna video har premiär senare idag här på Rocknytt. Låten heter “Lies” och den finns på bandets EP “Dark Matter” som släpptes i somras.
En intervju med Alexander kommer att dyka upp här på Rocknytt där vi fördjupar oss i hans projekt Bands Of Sweden.