VECKANS TOPPNYHETER
sabaton bismarck

Sabaton fast i karantän i Ryssland

Falubördiga metalbandet är fast i coronakarantän i Moskva.
Hittade inga inlägg.
MEST DELAT I VECKAN
FLER Konsert
Whitesnake Furuvik

Whitesnake ställer in kommande Europaturné

272 Shares

Whitesnake ställer in samtliga datum på kommande Europaturné då David Coverdale behöver genomgå operation. 

Turnén skulle gjort två stopp i Sverige och Europe hade varit special guests.
De två svenska datumen som ställs in är:
8 maj – Hovet, Stockholm
12 maj – Partille Arena, Göteborg

Annons:

Nedan följer David Coverdales officiella pressmeddelande:



Tour Cancellation Statement March 23rd 2020

Once again it breaks my heart to be the bearer of even more sad news affecting Whitesnake’s touring schedule for this increasingly challenging year, 2020.
All tours, Europe, UK & US, are being cancelled owing to health issues, related specifically to a bilateral inguinal hernia requiring me to have surgery.
At this time, I can only offer You & my Amazing Musicians in Whitesnake & our crew, my love & my sincere apologies & also my regrets to our friends in Foreigner, Europe & Sammy Hagar for this unforeseen personal health issue, which I will have addressed at the first possible opportunity.

Until then, I send my love to You & Yours & hopefully we will meet again along the road.

David Coverdale
Whitesnake

Samtliga datum som påverkas är:
Fri May 01 Lithuania – Kaunas, Arena
Mon May 04 Estonia – Tallin, Saku Arena
The May 07 Finland – Helsinki, Ice Hall
Fri May 08 Sweden – Stockholm, Hovet
Sun May 10 Norway – Oslo, Spektrum
Tue May 12 Sweden – Gothenburg, Partille Arena
Thu May 14 Denmark – Copenhagen, Royal Arena
Sun May 17 Germany – Munich, Zenith
Tue May 19 Czech Republic – Brno, Rondo Arena
Thu May 21 Germany – Berlin, Verti Music Hall
Fri May 22 Germany – Hamburg, Sporthalle

Sun May 31 UK – London, The O2 Arena
Mon June 01 UK – Cardiff, Motorpoint Arena
Wed June 03 UK – Birmingham, Arena Birmingham
Thu June 04 UK – Glasgow, SSE Hydro
Sat June 06 UK – Newcastle, Utilita Arena
Mon June 08 UK – Manchester, Manchester Arena

Köpta biljetter återlöses via biljettåterförsäljaren.

272 Shares
Effie Trikili

Effie Trikili

Skribent/Fotograf

Relaterade artiklar

RELATERADE ARTIKLAR
VECKANS TOPPVIDEOS
ALLA NYHETER
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!
Ron Dahlgren

Ron Dahlgren

CHEFREDAKTÖR

Nina Dahlgren

Nina Dahlgren

ANNONSANSVARIG

Mange Byström

WEBB/SOCIALA MEDIER

Tipsa oss om nyheter

Rocknytt Logga 2019 heavy metal

Följ oss på Facebook!