ALLA NYHETER
CD
BÖCKER

Eric’s Bluesband – Rolling Avenue

Eric Hansson är något av en svensk Joe Bonamassa och det inte enbart för att han är en stilig karl utan för hans rotblues är snygg, känns lyxig och påkostad. Eric har länge varit ett namn på mångas läppar inom genren och nu när det bara är Roffe Wikström kvar av de gamla mästarna kan Eric kliva in och ta över.

Han lirar bra, med ett fint vibrato och en skönt klassisk brittisk ton. Sången kanske inte riktigt där ännu men det svänger fint om Rolling Avenue som varit ute på vinyl ett tag nu men sedan midsommar finns det på flera digitala plattformar. Det är vi som hittar nya och spännande artister tacksamma för.


Bäst är det när Eric tar hjälp av en utmärkt blåssektion och man får BB King -vibbar som man inte hört på mången god dag från ett svenskt bluesband. När andra vill gå åt ett rockigare håll går Eric Hansson åt det motsatta. Det tycker jag är helt rätt.

Artist: Eric´s blues band
Titel: Rolling Avenue
Genre: Blues
Skivbolag: EBB
Bäst: “Stay with me”, “Next train south”.
Release: 22 06 25
Betyg: 3/5

Annons:
BETYGSSKALAN

5.0 – Mästerverk! Fullkomligt perfekt. Inte ett enda svagt spår! Finns ingenting att klaga på.
4.5 – Stark fyra. Utmärkt! Snudd på perfekt men det lilla extra saknas för att rankas som mästerverk.
4.0 – Stabil fyra. Mycket bra! Har någonting extra!
3.5 – Stark trea. Riktigt bra!
3.0 – Stabil trea. Tämligen bra. Lite spretig men ändå god musikunderhållning.
2.5 – Medelmåttig men lyssningsbart.
2.0 – Hyfsad! De sämre låtarna är tyvärr betydligt fler än de bra. Lämnar mycket att önska.
1.5 – Ganska dålig.
1.0 – Väldigt dålig. I stort sett bortkastad tid.
0.5 – Urusel! Plågsam upplevelse!

Jerry Prütz

Jerry Prütz

Foto: Johnny Gustavsson
RELATERADE ARTIKLAR
FILM
LIVE
Fel: Vy 01024a207i kanske inte finns
Rocknytt
Ron Dahlgren

Ron Dahlgren

CHEFREDAKTÖR



Nina Dahlgren

Nina Dahlgren

ANNONSANSVARIG



Mange Byström

Mange Byström

WEBB/SOCIALA MEDIER



Tipsa oss om nyheter



ROCKNYTT_LOGGA_2022

SÖK PÅ ROCKNYTT