VECKANS TOPPNYHETER
VECKANS MEST DELADE

10 frågor – Del 54: Tony Harnell

10 frågor är en intervjuserie där det ställs just 10 frågor om musik till musiker, såväl kända som okända och svenska som utländska.

Frågorna är av det lite mer lättsamma slaget och förhoppningen är att vi ska få in en hel del roliga svar. Tanken är att det ska publiceras i den turordning vi får in svar och förhoppningsvis kan den fortgå länge. Sådana här intervjuer är något vi själva tycker om att läsa och min förhoppning är att fler än vi gör det så att det blir några läsare framöver.


I del 54 är det den amerikanske sångaren Tony Harnell, främst förknippad med norska bandet TNT, som har svarat på frågorna.

Vilken var den första skiva du köpte för egna pengar?

Annons:

Jag hade många skivor innan jag faktiskt köpte någon för egna pengar. Jag skulle gissa att de första jag verkligen köpte själv var när jag var runt 12 år. De var Elton John – Goodbye Yellow Brick Road och George Harrison – Living in the Material World.

Vilken låt önskar du att det var du som skrev?

Queen – Bohemian Rhapsody eller The Beatles – Yesterday. Det finns alldeles för många för att nämna allihop.

Vilken är den bästa skiva som har släppts?

Det är en svår fråga men under pistolhot skulle jag förmodligen välja The Beatles – Abbey Road.

Vilken är den bästa konsert du har sett?

Det blir oavgjort mellan Judas Priest på The Paladium i New York City under British Steelturnén 1980 och en akustisk spelning med Chris Cornell på Town Hall i New York City.

Vad är det konstigaste ställe du har uppträtt på?

Jag kommer inte på vad det heter men det är i Norge där det är ett vattenfall precis bredvid scenen.

Vilket är tidernas mest underskattade band/artist?

Francis Dunnery – en fantastisk låtskrivare, sångare och gitarrist.

Nämn en skiva andra inte tror att du tycker om.

Jag är ganska ledsen över att Glen Campbell nyligen gick bort. Jag tycker att hans två skivor Galveston och By the Time I Get to Phoenix är underbara. Han var en fantastisk sångare och gitarrist.

I vilket land är fansen mest hängivna och vildast under konserter?

Det finns fantastiska fans överallt. Det beror helt på just den kvällen, staden och många andra faktorer som spelar in just vid det tillfället.

Vad är det märkligaste som inträffat under en konsert?

Det måste vara något som hände under 80-talet men jag har så dåligt minne… HA HA.

Vad är roligast och varför? Spela på en stor festival eller på en liten klubb?

Båda. Det beror helt på i vilken form bandet är och publikens respons. Båda är lika roliga när allt klaffar.

RELATERADE ARTIKLAR
SENASTE NYHETERNA
VECKANS TOPPVIDEOS
ALLA NYHETER
Rocknytt
Ron Dahlgren

Ron Dahlgren

CHEFREDAKTÖR



Nina Dahlgren

Nina Dahlgren

ANNONSANSVARIG



Mange Byström

Mange Byström

WEBB/SOCIALA MEDIER



Tipsa oss om nyheter



ROCKNYTT_LOGGA_2022

SÖK PÅ ROCKNYTT